تهران، شیخ بهایی جنوبی، ساختمانهای آ.اس.پ، همکف تجاری، پلاک ۷۵

درمان/ تجهیزات درمانی/دستگاه دیاترمی

دستگاه دیاترمی

دستگاه دیاترمی موج کوتاه (short wave diathermy)، با ایجاد میدان های مغناطیسی و یا الکتریکی، اثرات فیزیولوژیک و درمانی قابل توجهی بر بافت های زنده اعمال می کند.

اثر اصلی عبور جریان های فرکانس بالا (بیشتر از ۱ مگاهرتز) ایجاد گرما در بافت در اثر حرکت مولکول های مواد می باشد. با تغییر تنظیمات دستگاه میتوان از خواص دیاترمی بدون ایجاد اثرات حرارتی نیز استفاده کرد.  انرژی الکترومغناطیس، یون ها، مولکول ها و سلول ها را تحت تاثیر قرار داده و متعاقب آن باعث افزایش فعالیت های آنزیمی و تسریع انتقال مواد از غشا سلولی می شود. همچین تقسیمات سلولی و روند التهابی و ترمیمی را سرعت می بخشد. دیاترمی با عمق اثرگذاری بالای خود، امکان درمان ارگان های غیرقابل دسترس را نیز فراهم کرده و در حقیقت نسبت به دیگر دستگاه های فیزیوتراپی، جامع تر عمل می کند.

کاربردها

از جمله کاربرد های این دستگاه میتوان به درمان مشکلات مزمن عضلانی و کمردرد های مزمن، تسریع التیام بافت و تقویت ترمیم عصبی، درمان زخم های فشاری و بهبود دامنه حرکتی اشاره نمود.

دستگاه دیاترمی کلینیک مدل ultratherm 1008 ساخت کشور آلمان می باشد که استاندارد های جدیدی را ارائه کرده و با منبع انرژی ایده آل و لوله خلا کارآمد خود، قدرت خروجی یکنواخت و موثر را در هردو حالت پیوسته و منقطع، با دو متود درمانی خازنی و القایی فراهم می کند.  از برتری های این دستگاه می توان به قابلیت تنظیم بصری بسیار دقیق و مستمر دوز قدرت خروجی و کنترل اثرات حرارتی اشاره نمود.